Co grozi biżuterii latem i jak temu zaradzić?

Każdy z nas miał do czynienia z biżuterią srebrną. Nawet, jeśli jej nie nosimy, posiadamy zazwyczaj w domu jakiś łańcuszek, kolczyki czy pierścionek. Z czasem nasza biżuteria traci jednak swój pierwotny blask i zaczyna ciemnieć. Nie oznacza to bynajmniej, że musimy pożegnać z elegancką lub pamiątkową ozdobą.


Dlaczego srebro ciemnieje? Powszechna jest opinia, że srebro ciemnieje przez chorobę osoby noszącej ozdoby, gdyby tak było, srebro leżące w szkatułce lub noszone przez osoby całkiem zdrowe zachowywało by swój pierwotny blask na lata, tak się jednak nie dzieje.Inną opinią jest właśnie przekonanie, że tylko intensywne noszenie srebra uchroni je przed ciemnieniem. Niestety i tutaj obserwujemy dowody na to, że nawet stale noszone kolczyki lub łańcuszek stają się coraz ciemniejsze.


Czy to wina powietrza?  


Nie zupełnie, srebro co prawda podlega procesowi utleniania, jest go jednak dość trudno wywołać, ponieważ wymaga wysokiego ciśnienia .Ciemnienie srebra jest procesem naturalnym, jednak to, co pokrywa srebro odbierając mu ten niesamowity blask, to nie tlenek a siarczek srebra, a siarczek srebra bierze się w powietrza.


Na ciemnienie srebra ma wpływ również nasza skóra to coś z czym srebro styka się cały czas. Im więcej związków siarki (siarkowodoru) w powietrzu, tym szybciej powierzchnia srebra pokryje się ciemnym nalotem.

Jeśli żyjemy w zanieczyszczonym, miejskim środowisku, nasza biżuteria szybciej ulegnie ściemnieniu, niż w przypadku, gdy zamieszkujemy dziewicze lasy nad czystym jeziorem, ale nie tylko nasze otoczenie ma wpływ na ten proces. Również to, co jemy i to, jaką biologię ma nasz organizm, skóra.


To znaczy, że ten sam produkt może zachowywać się inaczej na Tobie, na siostrze czy mamie. Choć zapewne macie podobny skład potu z którym styka się biżuteria, to możecie mieć inną dietę. Jeśli na przykład Twoja siostra postanowi poćwiczyć na siłowni i w związku z tym będzie jeść więcej białka, jej srebrna biżuteria będzie ciemniała szybciej.


Żeby dobrze dbać o biżuterię wystarczy zastosować się do pewnych ogólnych zasad dbania o ozdoby. Nie nauczyliśmy się jeszcze, że o biżuterię należy dbać tak samo, jak o odzież czy galanterię.


Jakie to zasady, które pozwolą nam cieszyć się pięknem biżuterii jak najdłużej?

Przede wszystkim należy biżuterię traktować po królewsku. Szanujmy ją. Zdejmowanie ozdób do kąpieli czy gotowania lub sprzątania powinno być naszym nawykiem. Zdejmujmy ją także do spania czy na siłowni i plaży.


Biżuterię należy czyścić miękką szmatką, usuwając tłuszcz i zanieczyszczenia, a następnie odłożyć w suche miejsce – choćby do pudełeczka na biżuterię lub woreczka lnianego, które dostajecie od nas z Kisskin. Warto przechowywać tak biżuterię zwłaszcza, jeśli nie zamierzamy nosić jej przez dłuższy czas.


A co zrobić, jeśli srebro już nam ściemniało?

Możemy oczywiście oddać naszą biżuterię do jubilera. Zachęcamy do tego zwłaszcza, jeśli są to łatwe do porysowania kamienie w srebrnej oprawie lub filigranowa, ażurowa ozdoba pełna przestrzeni, do których trudno będzie nam dotrzeć. Wbrew pozorom czyszczenie srebra u jubilera to nieduży wydatek.


Innym domowym sposobem na oczyszczenie naszej biżuterii jest użycie folii spożywczej, której używamy w kuchni. Aluminium, czyli metaliczny tlenek glinu uczestniczy w reakcji redukcji siarczku srebra, czyli naszego ciemnego osadu.


Najlepsze efekty uzyskamy, gdy pognieciemy folię lub potrzemy ją papierem ściernym, a następnie umieścimy ją w ciepłej wodzie (ciepło przyspiesza proces), do której dodamy sporej ilości soli (sól również ma za zadanie przyspieszyć proces ułatwiając zbilansowanie jonów podczas zachodzącej reakcji). Do tak przygotowanej kąpieli wkładamy biżuterię i obserwujemy jak na naszych oczach pokrywający ją tlenek srebra rozpada się.


Takie czyszczenie srebra jest bezpieczne. Reakcji ulega tylko warstwa nalotu, samo srebro pozostaje nietknięte, jednak należy pamiętać, że aby reakcja zaszła, konieczny jest kontakt elektryczny przedmiotów (biżuterii i aluminium), dlatego łańcuszek będzie trudniej wyczyścić w ten sposób niż pierścionek.


Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam teraz odpowiednio zadbać o swoją biżuterię i cieszyć się nią latami :)


24 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie