top of page

Każda z nas właścicielka pięknej biżuterii, niezależnie od tego, czy wykonana jest ona ze złota czy srebra, chciałaby cieszyć się nią jak najdłużej. Często jednak nieświadomie wpływamy na to, że wraz z upływem czasu zaczyna tracić ona blask i nie wygląda najlepiej. Na szczęście można temu zapobiec. Jak? Oto kilka rad, jak dbać o złotą i srebrną biżuterię.

 

 

Jak odpowiednio przechowywać biżuterię

Żadna biżuteria, nawet ta najwyższej jakości nie jest odporna na uszkodzenia, szczególnie ta pozłacana. Niestety bardzo często zapominamy o tym i już na samym początku popełniamy błąd – nie przechowujemy naszych ozdób w odpowiedni, bezpieczny sposób.

Jak robić to prawidłowo?

Najlepiej zainwestować w pudełko lub szkatułkę, w których będziemy przechowywać nasze drogocenne skarby. Dzięki temu nasza biżuteria będzie chroniona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, wilgocią i działaniem substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na wygląd naszej biżuterii. Nie trzymajmy biżuterii na łazienkowej półce – w tym miejscu nasze skarby są najbardziej narażone na uszkodzenia (na przykład wpadnięcie do odpływu) i działanie wilgoci. Dobrym pomysłem jest przechowywanie każdej sztuki biżuterii w pudełeczku jubilerskim – to rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku łańcuszków i naszyjników. Dzięki temu szansa na splątanie się wisiorka jest mniejsza, niż w przypadku, gdy wszystkie egzemplarze trzymamy luzem w jednej szkatułce. Kolczyki czy pierścionki możemy natomiast schować do woreczków strunowych.

 

Codzienne użytkowanie

Pierwszą, najważniejszą zasadą codziennego użytkowania jest zdejmowanie jej podczas prac domowych. Szczególnie ważne jest to w przypadku pierścionków – pamiętajmy, by zawsze ściągać je do zmywania naczyń i sprzątani, nawet jeśli nosimy do tych czynności rękawiczki. Zwróćmy także uwagę na to, by nie kąpać się i nie spać w biżuterii. Warto zdejmować ją także do ćwiczeń i aktywności fizycznej – bardzo łatwo wtedy o wycieranie się biżuterii i o mechaniczne uszkodzenia, na przykład zerwanie łańcuszka czy zgubienie drobnych elementów. Zadbajmy również o to, by nasza biżuteria miała jak najmniejszy kontakt z kosmetykami i perfumami. Nawet metale szlachetne mogą bowiem wchodzić w reakcje z substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach. Szczególnie niebezpieczne są one dla biżuterii wykonanej ze srebra i pozłacanej.

 

Czyść u profesjonalisty

Nawet najbardziej ostrożne użytkowanie biżuterii nie uchroni jej całkowicie przed zabrudzeniami. Dlatego warto regularnie dbać o jej czyszczenie. Choć możemy zadbać o to sami w domu, korzystając ze specjalnych produktów do pielęgnacji biżuterii, to warto jednak co jakiś czas oddać ją w ręce specjalisty – jubilera, który metodę czyszczenia dostosuje do konkretnego egzemplarza – inaczej czyści się bowiem biżuterię złotą, inaczej srebrną, a jeszcze inaczej tą, która ozdobiona jest kamieniami. Pamiętajmy, że odpowiednio przechowywana, użytkowana i czyszczona we właściwy sposób biżuteria pozwoli nam cieszyć się jej blaskiem na długie lata.

Ważna informacja:

Złocenie na srebrnej biżuterii podlega naturalnemu ścieraniu. W celu spowolnienia tego procesu zastosuj się do kilku podstawowych zasad. Wpływ na ścieranie ma częstotliwość noszenia, dlatego unikajmy zakładania biżuterii podczas wykonywania prac domowych, a także zdejmujmy ją kładąc się do snu. Biżuteria będzie tracić złocenie także w kontakcie z wodą, perfumami i innymi kosmetykami oraz w zależności od pH skóry. Zmiana barwy biżuterii nie wynika z wady produktu i nie podlega reklamacji.

bottom of page